Hodowcy chcą porozumienia w sprawie opłat za użycie do siewu materiału ze zbioru


11-01-2017, Redaktor: Jkalmuk
https://mir.krakow.pl/artykuly/Hodowcy-chcą-porozumienia-w-sprawie-opłat-za-użycie-do-siewu-materiału-ze-zbioru,10132.html

Hodowcy roślin rolniczych, zrzeszeni w Agencji Nasiennej Sp. z o.o., w grudniu 2016 roku wystosowali pismo do krajowych organizacji rolniczych z propozycją wypracowania prostszego i łatwiejszego dla rolników sposobu finansowania hodowli roślin.

Opłaty wnoszone za odstępstwo rolne są niezwykle istotne dla hodowli roślin, a szczególnie dla zdolności inwestycyjnych. Wielu rolników uważa jednak, że obecny sposób zbierania opłat jest zbyt skomplikowany – dlatego też hodowcy zaprosili organizacje rolnicze do wspólnej pracy nad porozumieniem w sprawie opłat za użycie do siewu materiału ze zbioru.

Hodowcy roślin w piśmie do organizacji rolniczych podkreślili, że wspólnym interesem jest silne i konkurencyjne polskie rolnictwo, wymagające przede wszystkim wzrostu dochodowości. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów, by cele te osiągnąć, jest dostęp polskich rolników do nowoczesnych odmian roślin. Stąd tak ważną rolę w nowoczesnym rolnictwie odgrywa postęp hodowlany, skoncentrowany na poprawie i stabilności plonowania, jakości plonu, odporności na szkodniki i choroby.

Zgodnie z wynikami badań, przytoczonymi w korespondencji od hodowców, udział postępu biologicznego w plonowaniu wynosi ponad 50%, podczas gdy nawożenie stanowi około 20%, a ochrona 15% (wg Nalborczyka, 1997). Postęp hodowlany przyczynia się w konsekwencji nie tylko do poprawy wyników ekonomicznych gospodarstw, lecz także do racjonalnego wykorzystania ograniczonych zasobów naturalnych oraz ochrony środowiska.

W swoim piśmie do organizacji rolniczych hodowcy przywołali również kilka interesujących faktów, zawartych się w raporcie na temat wpływu europejskiej hodowli roślin na rolnictwo, ekonomię i społeczeństwo, który został opublikowany wiosną 2016 roku (HFFA Research GmbH):

Ponadto z danych dostępnych w Polsce wynika, że:

Nośnikiem postępu biologicznego jest materiał siewny. Widzimy więc ogromny potencjał do wykorzystania przez polskich rolników, gdyż aktualna wymiana nasion wynosi w przypadku upraw zbożowych 18%, a ziemniaków 13%. Ograniczone korzystanie przez rolników z postępu hodowlanego potwierdzają średnie wyniki plonowania zbóż i ziemniaków w Polsce, O 40-50% niższe niż w krajach Europy Zachodniej, a posiadamy przecież wszelkie możliwości, by ten poziom wyrównać.

Udział kwalifikowanego materiału siewnego w zasiewach oraz średnie plony zbóż

Źródło: PRR, opracowanie własne na podstawie Szacunków Polskiej Izby Nasiennej (PIN 2015) oraz danych Eurostat.

Stosunkowo niewielkie użycie kwalifikowanego materialu siewnego jest aktualnie czynnikiem silnie ograniczającym zdolność inwestycyjną spółek hodowlanych, dlatego niezbędne jest alternatywne źródło finansowania postępu biologicznego i tę rolę speluiają po części opłaty od materiału z samozaopatrzenia, tzw. odstępstwo rolne. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, hodowcy roślin chroniący swoje odmiany mają prawo pobierania opłat za wykorzystanie genetyki, którą
reprezentuje dana odmiana, czy to w postaci opłaty licencyjnej w materiale kwalifikowanym, czy też w postaci opłat od materiału ze zbioru w przypadku korzystania przez rolnika z odstępstwa rolnego.
Pragniemy podkreślić, że ze zdziwieniem odbieramy stanowisko organizacji rolniczych, wyrażające się brakiem akceptacji dla zbierania opłat od zasiewów materiałem ze zbioru odmian roślin chronionych wyłącznym prawem. W obowiązującym stanie prawnym, obowiązki związane z korzystaniem z odstępstwa rolnego w stosunku do odmian zbóż obejmują zaledwie 6,62% gospodarstw rolnych (w przypadku odmian ziemniaka dodatkowo 18,46% gospodarstw). Tym samym, zdecydowana większość rołników korzysta z przywileju związanego z odstępstwem rolnym bez żadnych obciążeń. Zobowiązania informacyjne dotyczą wyłącznie największych, towarowych gospodarstw rolnych.

Wierzymy jednak, że również Państwo macie swoje stanowisko i argumenty w sprawie, która nas dzieli. Stąd też zwracamy się do Państwa z propozycją spotkania i wypracowania porozumienia pomiędzy organizacjami rolniczymi a naszą organizacj ą hodowców. Jesteśmy świadomi, że porozumienie takie będzie wymagało kompromisu, rozumiemy potrzebę uproszczenia administracyjnego i efektywności aktualnie działającego systemu. Dając wyraz naszej gotowości do rozpoczęcia rozmów oraz przekonaniu, że porozumienie jest możliwe do osiągnięcia, wstrzymaliśmy od października 2016 składanie przez Agencję Nasienną Sp. z o.o. pozwów sądowych w sprawie
udzielenia informacj i o wykorzystaniu materiału ze zbioru jako materiału siewnego. Oczekujemy, że nasze działania zostaną odebrane jako zdecydowany sygnał gotowości do wypracowania płaszczyzny porozumienia i współpracy z organizacjami rolników.